Naukowa informatyka techniczna – Dlaczego taki tytuł?

Blog www.blog.naukowa.it czyli naukowa informatyka techniczna

Sześć lat temu zacząłem pisać bloga, który tak wyglądał Blog doktora Bota. Po jakimś czasie serwis, który mi udostępnił miejsce upadł, więc niespełna rok temu wróciłem https://andrzeju.pl/tytul-bloga-dr-bot-czy-doktor-bit/ pod nowym adresem: „andrzeju.pl”, ale ani nie miałem dla niego finansowania ani nie udało mi się znaleźć zainteresowania odbiorców, więc teraz kupiłem nową domenę do adresu: andrzeju.pl czytane jako naukowa informatyka techniczna.

Pracuję w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej wykładając informatykę studentom Wydziału informatyki i telekomunikacji.  Zajmujemy się właśnie „Naukową Informatyką Techniczną”. Na swoim blogu postanowiłem przybliżać szerokiemu gronu odbiorców, również studentom i młodzieży szkolnej, nasze badania naukowe. Czy one są tego warte? Spróbuję teraz krótko zareklamować moją jednostkę.

Pół wieku na Politechnice Poznańskiej – naukowa informatyka techniczna

prof. zw. dr hab. inż. Jan Węglarz - Naukowa Informatyka Techniczna

prof. zw. dr hab. inż. Jan Węglarz – Naukowa Informatyka Techniczna

Prof. zw. dr hab. inż. Jan Węglarz zaczął już przed pół wiekiem swoją błyskotliwą karierę naukową tworząc na Politechnice Poznańskiej szkołę nowoczesnej informatyki bazującej na podwalinach z nauk ścisłych. Jeszcze dzisiaj ma wysoki, bo wynoszący 40 indeks Hirsha odzwierciadlający wpływ jego publikacji na prace innych naukowców:

Niestety, pomimo, że jak zapewniają twórcy rankingu www.research.com h-index=40 daje miejsce na ich liście, prof. Jan Węglarz tam się nie znalazł.

Członkowie Polskiej Akademii Nauk w zakresie naukowa informatyka techniczna

Budynek Polskiej Akademii Nauk m.in. Naukowa Informatyka Techniczna

Budynek Polskiej Akademii Nauk m.in. Naukowa Informatyka Techniczna

Naukowa Informatyka Techniczna w Politechnice Poznańskiej

Naukowa Informatyka Techniczna w Politechnice Poznańskiej

Członek Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk dr hab. inż. Miłosz Kadziński

Członek Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk dr hab. inż. Miłosz Kadziński

Jest jednak podobnie jak czterech innych naszych naukowców członkiem Polskiej Akademii Nauk. Wszyscy oni są uczniami albo uczniami uczniów prof. Węglarza.

Tych trzech kolejnych członków PAN znalazło się we wspomnianym rankingu, dając w zakresie informatyki Politechnice bezapelacyjnie pierwsze miejsce w kraju:

Jeśli idzie o funkcje w PAN to prof. Słowiński jest jej wiceprezesem, a prof. Błażewicz członkiem rady kuratorów.
Wśród najmłodszych wiekiem pracowników II PP wyróżnił się dr hab. inż. Miłosz Kadziński, który został członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN.

Ponadto, II PP zatrudnia 19 osób z tytułem profesora, 11 profesorów uczelni, 80 adiunktów, a także 50 asystentów i wykładowców. Do tego trzeba doliczyć spore grono doktorantów.

Studia na  Wydziale Informatyki i Telekomunikacji

Kierunki prowadzone przez Wydział Informatyki i Telekomunikacji: Bioinformatyka, Elektronika i Telekomunikacja (również w języku angielskim), Informatyka,  Sztuczna Inteligencja (Artificial Intelligence  – oferta w języku angielskim), Teleinformatyka. Oferowane są studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Wysoką jakość prowadzonej dydaktyki potwierdza fakt, że w 2019 r. Polska Komisja Akredytacyjna przyznała Wydziałowi Informatyki dla kierunku informatyka najwyższą ocenę –  wyróżniającą na wszystkich kryteriach oceny. Na wydziale są też prowadzone kierunki studiów inżynierskich, magisterskich i doktoranckich: Bioinformatyka, Sztuczna inteligencja, Elektronika i Telekomunikacja oraz Teleinformatyka.

Możesz również polubić…

6 komentarzy

  1. Zbyszek pisze:

    Ależ zamieszanie z tymi nazwami tego bloga. Ile razy już to się zmieniało?

  1. 2022-03-18

    […] Maszynowe łamanie szyfrów wymaga sporej wiedzy matematycznej i informatycznej i znane jest od lat 40-tych https://andrzeju.pl/dlaczego-naukowa-it/ […]

  2. 2022-06-10

    […] z zupełnie różnych, ale bardzo współczesnych dziedzin zastosowań informatyki, które natchnęły naukowców informatyków z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej do wyznaczania dla nich tych […]

  3. 2024-04-15

    […] z zupełnie różnych, ale bardzo współczesnych dziedzin zastosowań informatyki, które natchnęły naukowców informatyków z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej do wyznaczania dla nich tych […]

  4. 2024-05-01

    […] Maszynowe łamanie szyfrów wymaga sporej wiedzy matematycznej i informatycznej i znane jest od lat … […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *