dr BOT czy doktor BIT? Jaki tytuł bloga wybrać

drBot wręcza upominki w Domu Dziecka

To już mija pięć lat jak zacząłem zapełniać tytuł bloga: „Blog doktora Bota” w serwisie PopNauka.pl. Tu się ostało wspomnienie po jego początkach: https://justpaste.it/blog-dra-bota. Kilka lat później serwis zamknął swe podwoje i jedyne co mi się udało to zarchiwizować opublikowane tam i dopiero przygotowywane teksty.

Tytuł bloga: Blog doktora Bota
Nagłówek mojego bloga w serwisie PopNauka.pl

A skąd się wziął ten doktor Bot w tytule bloga? Czyżby pierwszy robot z doktoratem?

Ciekawe czy tego kiedyś doczekamy, bo skoro niedawno padł ostatni broniony przez człowieka bastion opanowania najtrudniejszej gry świata – GO?

Tymczasem rodowód nazwy „dr Bot” jest znacznie bardziej przyziemny. Dnia 3 listopada 2015 z inspiracji V LO w Poznaniu i dystrybutora LEGO Jakuba Piaseckiego wpadłem na pewien pomysł. Chciałem zorganizować w owej szkole zajęcia z robotyki LEGO dla dzieci z pobliskiego Domu Dziecka.

O prowadzenie zajęć chciałem poprosić studentów Politechniki Poznańskiej i licealistów. Natomiast pieniądze na roboty i laptopy pozyskać z portalu PolakPotrafi.pl. O sensowności przedsięwzięcia przekonała mnie konferencja w Londynie o edukacji w zakresie informatyki i programowania, na której byłem w połowie listopada 2015. Spotkałem się tam z poparciem idei uczenia programowania przy pomocy robotów oraz wykorzystania studentów-wolontariuszy do edukowania dzieci.

Projekt https://polakpotrafi.pl/projekt/zbudowac-robota udał się świetnie, bo pieniądze zostały zebrane jeszcze przed Gwiazdką, więc zapragnąłem wręczyć te gadżety jako prezent gwiazdkowy. Wtedy właśnie zaświtała myśl by wręczała je postać przebrana za robota i na dodatek całego złotego. Czyli jak we wchodzących wtedy na ekrany kin kolejnej części „Gwiezdnych wojen”. Jednak mój robot był bardziej „robotyczny”, bo z ogromną głową z półprzezroczystej siatki i luźnym wdziankiem narzuconym na obcisłe ubranie.

Z braku ochotników sam się przebrałem wręczając wszystko co trzeba, a jako że musiałem się przedstawić to na tę okoliczność wymyśliłem „doktora Bota”. Swoją drogą był to fajny sposób i miejsce(Dom Dziecka) na spędzenie przedświątecznego wieczoru:)

Towarzyszyło nam kilka dobranych tematycznie piosenek:

https://youtu.be/y-DFUaa_ROA
Teledysk dla Politechniki Poznańskiej

Piosenka o chłopcu z Domu Dziecka Nie dryfuję.

Tytuł bloga

Jednak teraz uznałem, że właściwszym tytułem będzie „doktor Bit” https://andrzeju.pl/nie-bawi-mnie-pisanie-bloga/

Możesz również polubić…

6 komentarzy

 1. News Room pisze:

  Naprawdę podoba mi się twój szablon wp, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!

  • Andrzej P. Urbański pisze:

   HuemanWersja: 3.7.20
   Autor: nikeo

   Wyłącz automatyczne aktualizacje
   The Hueman theme loads fast and is 100% mobile-friendly according to Google. One of the best rated theme for blogs and magazines on WordPress.org. Powering 70K+ websites around the world.

   Tagi: Jedna kolumna, Dwie kolumny, Trzy kolumny, Panel boczny po prawej, Panel boczny po lewej, Własne kolory, custom-menu, Obrazki wyróżniające, flexible-header, Szablon wykorzystujący całą szerokość ekranu, Formaty wpisów, Możliwość przyklejania wpisów, Opcje motywu, threaded-comments, translation-ready

 2. Prawdziwy Sukces polega na tym, że dostajesz to, czego chciałeś :-). Szczęście na tym, że chcesz tego, co dostałeś.

 3. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

 1. 2022-02-12

  […] wyglądał Blog doktora Bota. Po jakimś czasie serwis upadł, więc niespełna rok temu wróciłem https://andrzeju.pl/tytul-bloga-dr-bot-czy-doktor-bit/ pod nowym adresem: “andrzeju.pl”, a teraz kupiłem nową domenę do adresu: […]

 2. 2022-04-01

  […] jakimś czasie serwis, który mi udostępnił miejsce upadł, więc niespełna rok temu wróciłem https://andrzeju.pl/tytul-bloga-dr-bot-czy-doktor-bit/ pod nowym adresem: “andrzeju.pl”, ale ani nie miałem dla niego finansowania ani nie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *