Park teorii grafów
Opowiadanie,
które opublikowałem w serwisie Muzeum Matematyki: Randka w parku teorii grafów – MuMa – Muzeum Matematyki w Kórniku spotkało się z miłym przyjęciem, bo na facebooku znalazła się na ten temat notka. Odważyłem się więc napisać tamże o wiążącej się z nim idei:
Cieszę się, że opowiadanko się podoba. Mam do tego pomysł, żeby taki „Park teorii grafów” urządzić obok budynku MUMA. Koszt w porównaniu z budynkiem byłby niewielki, a korzyść przeogromna, bo teoria grafów bardziej niż jakakolwiek inna gałąź matematyki zasługuje na popularyzację już od najmłodszych lat. Może jak z teorią zbiorów trafi nawet do przedszkoli. Ale najpierw powinna solidnie się zaaklimatyzować w szkołach średnich. Spróbujmy ją więc wypromować dla dobra przyszłych pokoleń wszelakich specjalistów.
Pan Piotr Rype odpowiedział mi:
Computer Science and Software Engineering | University of Canterbury
który tłumaczę poniżej:
Ogród Mostów Przyjaźni
Ogród łączący pomysły z matematyki i informatyki
Bridges of Friendship Garden,
październik 2023 r. W ramach architektury krajobrazu budynku Jacka Erskine’a (zbudowanego w 1998 r.). A także aby uczcić 25. rocznicę istnienia wówczas relacji miast siostrzanych między Christchurch i Kurashiki, uniwersytet zbudował ten wyjątkowy ogród. Pomysłodawcą ogrodu był profesor Tadao (Tad) Takaoka (1943 – 2017), a tablica w ogrodzie upamiętnia jego związek z nim.
Struktura ogrodu
ucieleśnia nowoczesne idee z informatyki i matematyki, ale pomysł wywodzi się z orientalnego „ogrodu uczonego”. Przejście przez most symbolizuje pozostawienie za sobą codziennych trosk i skupienie się uczonego na sprawach bardziej akademickich. „Mosty Przyjaźni” reprezentują także liczne relacje otaczające uczelnię: powiązania międzynarodowe, powiązania z przemysłem, pomiędzy pracownikami i studentami oraz pomiędzy uczelnią a społecznością lokalną.
Symbolika jest szczególnie silna,
ponieważ ogród powstał dzięki hojnemu sponsorowi lokalnego przemysłu. Sponsorem jednego z mostów była każda z następujących firm: Business Computers Ltd., iTec, Magnum Mac, Sun Microsystems, Tait Communications, Trimble nawigacji.
Ogród został zaprojektowany przez firmę Architectus, która zaprojektowała budynek Matematyki i Statystyki/Informatyki.
W 2023 r. obchodzono 25. rocznicę
powstania ogrodu (a tym samym 50. rocznicę relacji miast siostrzanych) wraz z ogłoszeniem wewnętrznej przestrzeni ogrodowej. Byłaby ona odzwierciedleniem ogrodu zewnętrznego, zaprojektowanego jako przestrzeń, w której pracownicy i studenci można było odpocząć, szczególnie zimą, kiedy ogród na świeżym powietrzu nie jest odpowiedni.
Cechy
Ścieżki i mosty ucieleśniają słynny problem mostów w Królewcu.
Na mniejszej wyspie znajduje się kamienna latarnia podarowana przez miasto Kurashiki w Japonii.
To z okazji 25. rocznicy relacji miast siostrzanych między Christchurch i Kurashiki.
Większa wyspa zawiera równoległą sieć sortowania.
Na mniejszej wyspie znajduje się rozwiązanie problemu ośmiu królowych.
Ogród jest wspólnym projektem Katedry Informatyki i Inżynierii Oprogramowania oraz Katedry Matematyki i Statystyki.
Kontakt: Tim Bell
tim.bell@canterbury.ac.nz
Dodam, że profesora Bella znam dzięki jego współpracy z Pawłem Perekietką i prof. Małgorzatą Benarską.
Gdybym miał projektować ten park to oczywiście też bym w nim zawarł królewiecki graf Eulera, które nie ma … ścieżki Eulera.
Do tego jednak dodałbym dwa nieplanarne grafy z twierdzenia Kuratowskiego.
A do odwiedzenia tego parku może taka tematyczna piosenka:(po doszlifowaniu)
Świetne!