Westchnienie do Księżyca

Westchnienie do Księżyca – też tak myślicie? Bo ja jestem przekonany, że dla podboju kosmosu musimy najpierw na dobre zadomowić się na naszym księżycu, a dopiero potem przyjdzie pora na loty człowieka na Marsa, inne księżyce np. Tryton i planetoidy.

Ziemia – westchnienie z Księżyca

Tom Hanks

Zawsze patrzę w górę na księżyc i postrzegam go jako najbardziej romantyczne miejsce w kosmosie.

Plan zdobywania księżyca rozszerzoną wersją programu Apollo jako westchnienie do księżyca

 • Apollo 17 ląduje na Księżycu 7 grudnia 1972, ale nie jest ostatnim lądowaniem w programie Apollo
 • 18 ląduje na Księżycu 12 lipca 1973 w okolicy podbiegunowej. Naukowcy po wstępnym badaniu materiału zaczynają podejrzewać, że w tej okolicy występuje woda w postaci lodu w zagłębieniach
 • 19 ląduje na Księżycu 17 listopada 1973 i zajmuje się głównie poszukiwaniem wody. Udaje się pobrać próbki lodu.
 • 20 ląduje na Księżycu 20 grudnia 1974 jako ostatni z zaplanowanego cyklu misji Apollo. Montuje prymitywną aparaturę do pozyskiwania wody, a z niej tlenu gromadzonego w butli jako rezerwa dla przyszłych wypraw.
 • 21 ląduje na Księzycu 19 grudnia 1975 jako pierwszy z wydłużonej o 10 kolejnych lotów, których celem będzie założenie bazy na Księżycu
 • 30 ląduje na Księżycu 17 listopada 1980 w bazie złożonej z kilku modułów mieszkalnych i niezależnego od dostaw z Ziemi systemu podtrzymywania życia.
 • CITY 1 ląduje na Księżycu 12 października 1982 dostarczając pierwsze elementy dla fabryki półprzewodnikowych baterii słonecznych
 • 5 w 1985 pozostawia na Księżycu pierwszą załogę stałej bazy
 • 10 w 1990 fabryka ogniw słonescznych pracuje pełną para i rozpoczyna się ich rozmieszczenie
 • 15 w 1995 pierwsza energia elektryczna z Księżyca jest wysyłana na Ziemię za pomocą wiązki mikrofal 
 • 20 w 2000 pozostawia pierwsze małżeństwa, są już pierwsze parki, a właściwie oranżerie
 • 25 w 2005 powstaje szpital polowy, szkoła i kościół, bo misjonarze od dawna naciskali na utworzenie misji
 • 30 w 2010 rodzi się pierwsze „księżycowe dziecko”
Westchnienie do księżyca
Dzisiejsze wyobrażenie stacji księżycowej

Wnioski sprzed dekady po nieudanym półwieczu gdy trenowaliśmy westchnienie do Księżyca

Zapewne nigdy się nie dowiemy czy to wszystko było możliwe do zrealizowania. Jednak uważam, że możliwe było dużo więcej niż to co mamy teraz. Zabrakło takich politycznych wizjonerów jak Kennedy. Oni mogliby chociaż zadbać o finanse na solidne zbadanie Księżyca by wcześniej wykryć wodę. Być może inżynierom i decydentom z NASA udałoby się uniknąć pułapki jaką był program promów kosmicznych. Może taki Burt Rutan wcześniej znalazłby inwestora, który sfinansowałby ekonomiczny i bezpieczny transport ludzi i sprzętu. Najpierw chociaż na orbitę i dalej na Księżyc.

Jestem za to pewien, że Księżyc by nam się szybko odwdzięczył. Zaoferowałby swoje zasoby w przystępnej cenie, a przede wszystkim inspirację do kolejnych odkryć i udoskonaleń na Ziemi. Niekoniecznie wbrew ekologii. Być może za niewielką cenę spalin rakietowych wynaleziono by na przykład bardziej ekologiczne źródła energii.

Chciałem tu też zaprezentować wizję zdobywania Księżyca  w sposób „ludzki”. Dzięki temu, że to tylko kilka dni drogi mogłyby tam najszybciej jak można zamieszkać całe rodziny. Koloniści mieliby wiele udogodnień, do których przyzwyczaiła nas cywilizacja. To jednocześnie mój prywatny sprzeciw wobec nieludzkiemu moim zdaniem podejściu do zdobywania przez ludzi Marsa. Nie można ludzi próbowac zmusić do bycia robotami. Nie wolno z góry nakazywać im do wstrzymania się przed zaspokajaniem elemntarnych ludzkich potrzeb przez miesiące czy nawet lata. Nawet jeżeli te potrzeby wydają się być tak luksusowe i niepotrzebne jak życie seksulane.

Dopiero po napisaniu tego artykułu zdałem sobie sprawę jak odmienne zdanie reprezentuję w kwestii podboju Księżyca(bo co do podboju Marsa to coś wiem). Mottem artykułu http://physics.uwb.edu.pl/ptf/echa/encyklopedia/kosmos4.html  jest Gdyby nie kosmiczny wyścig USA i ZSRR – jedna z najważniejszych rywalizacji zimnej wojny – nie wiadomo, czy do tej pory człowiek stanąłby na Księżycu. Nie zmienia to jednak mojego poglądu i sporej dawki rozgoryczenia jaką zostawiło te już 50 nieudanych lat od lądowania człowieka na Księżycu.

Mój artykuł z 2010 – https://justpaste.it/urodzona-w-2010-na-ksiezycu

Opowiadanie o księżycowej delegacji – https://andrzeju.pl/powrot-z-przyszlosciowej-delegacji-na-bliskim-nam-ksiezycu/

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

 1. XMC Blogi pisze:

  Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie… http://www.xmc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *