Mikrokomputer był iskrą, która rozpaliła wyobraźnię

Mikrokomputer na okładkce czasopisma zagnał czwórkę nastolatków do tworzenia sprzętu i oprogramowania, które trafiły pod strzechy i zmieniły świat. Wspólne korzenie APPLE I Microsoft.

INTEL 8080 dla ALTAIRA

Kiedy INTEL wypuścił mikroprocesor 8080 w kwietniu 1974 to jego pojedyncza sztuka kosztowała 360 dolarów. Ed Roberts wynegocjował na kupowane hurtowo procesory  cenę 75 dolarów. Użył ich wraz z innymi częściami w zestawach, które pozwalały zbudować mikrokomputer Altair 8800 kosztujący 439 dolarów. Jego mikrokomputer pojawił się na okładce styczniowego numeru Popular Electronics i zelektryzował wielu ludzi nie tylko w USA. Pojęli oni nagle, że komputer będący synonimem nowoczesności i bogactwa wielkich firm stanął w zasięgu ich rąk. Nic dziwnego, że twórca ALTAIRA znalazł w krótkim czasie wiele tysięcy odbiorców swego komputera.

Jednakże była to zaledwie iskra wobec tego czego dokonała czwórka nastolatków, którzy zresztą wcale ten mikrokomputer nie skusił by go nabyć. Dwóch z nich z Los Altos zaczęło budować podobne mikrokomputery tworząc firmę Apple. A dwóch z Seattle wyposażyło mikrokomputer ALTAIR w interpreter języka programowania BASIC tworząc firmę Microsoft. Razem te firmy są dziś warte ponad 4 biliony dolarów.

Dwóch Steve-ów

Steve Jobs i Steve Woźniak poznali się w Los Altos. Obydwaj lubili robić kawały, słuchali podobnej muzyki i interesowali się elektroniką. Zjednoczyło ich wspólne przedsięwzięcie polegające na budowie i sprzedawaniu nie całkiem legalnej przystawki do telefonu. Pozwalała ona generując piski o określonej częstotliwości włamywać się do sieci telefonicznej wykonując darmowe połączenia. Okładka „Popular elektronics” spowodowała powstanie klubu komputerowego, żywo dyskutującego o narodzinach komputerów domowych. Na takim spotkaniu Steve-owie zaprezentowali skonstruowany przez Woźniaka mikrokomputer tańszy niż ALTAIR, bo miał komponenty MOTOROLi.

Obecny na spotkaniu właściciel sieci sklepów Byte Shop zamówił u nich 50 takich komputerów po 500 dolarów sztuka. Kupując części na raty i montując zestawy w domu Jobsa wyprodukowali pierwszą partię komputera Apple I. Jego wadami był brak obudowy, zasilacza i monitora. Kolejny komputer postanowili zrobić znacznie bardziej kompleksowo i solidnie. Do tego jednak potrzebny był spory kapitał. Jobs poznał przedsiębiorcę Mike Markkulę, który zaproponował pomoc. Pomógł stworzyć business plan, a obiecujące wskaźniki skłoniły go do zainwestowanie w ich firmę. W ten sposób Apple Computers zyskało pierwszego inwestora i produkt, który zapewnił firmie byt na długie lata.

MacIntosh

Jobs w 1984 roku z wielką pompą w postaci reklamy w trakcie zawodów superbowl wypuścił na rynek swój microcomputer Macintosh. Charakteryzował się on innowacyjnym interfejsem graficznym dopieszczony w każdym detalu. Niestety miał on wysoką cenę połączoną z małą wydajnością wynikającą z przeciążenia złożoną grafiką. Wolny był mikroprocesor, a  pamięć mała. Za to grafiką ambitna z dotąd nie stosowanymi wektorowymi czcionkami co przyczyniło się do okresowego spadku sprzedaży. Stało się to pretekstem do wyrzucenia w 1985 Jobsa z firmy. W ten sposób Apple pozostało bez swych założycieli, bo Woźniak odszedł prędzej.

Come back

Pasmo niepowodzeń Apple i obiecujące technologie rozwiniete przez Jobsa w firmie NEXT przyczyniły się do jego powrotu w 1996. Jobs zabrał się za porządkowanie firmy m.in. przez zmniejszenie liczby różnych produktów. Zainicjował też serię produktów, które miały urzekać designem i łatwością użycia. Były to komputery: bajecznie kolorowy jednoczęściowy stacjonarny iMac, seria przenośnych MacBooków i sterowany gestami rąk iPad. Pojawiły się również zupełnie nowe wyroby: cyfrowy odtwarzacz muzyczny iPod i telefon komórkowy iPhone. Stworzył też sieć luksusowych sklepów Apple i przełamał zamknięty krąg niemożności w sprzedaży cyforowej muzyki w sieci serwisem iTunes.

W ten sposób Apple wybiło się na jednego z największych na świecie przedsiębiorców branży muzycznej. Już wcześniej Jobs zasłynął w branży filmowej wytwórnią PIXAR, która nieprzerwanie wyprodukowała dziesięć kolejnych przebojów filmowych ze słynnymi Toy Story na czele. Współpracująca z nim wytwórnia Disney, która w tym czasie nie notowała sukcesów kupiła PIXARA czyniąc Jobsa swoim największym udziałowcem, a jego studio zajęło miejsce dotychczasowego studia filmowego Disneya. Jobs zmarł na raka trzustki jesienią 2011, ale jego firma dalej się rozwija stanowiąc wzór przedsiębiorstwa high-tech.

Basic na mikrokomputer

Paul Allen i Bill Gates znali się ze szkoły, gdzie dzięki składce rodziców mogli z pomocą dalekopisu programować w popularnym języku programowania Basic. Byli w tym bardzo zaangażowani i kiedy przeczytali o komputerze ALTAIR zgodnie stwierdzili, że przydałby mu się interpreter Basica. Dużo się nie zastanawiając zadzwonili do Eda Robertsa i bezczelnie oznajmili mu, że mają owo oprogramowanie. Producent mikrokomputera zapewnił ich, że jak zobaczy działąjący Basic to podpisze z nimi umowę na dostarczanie go dla ALTAIRa.

Interpreter języka Basic dla Altair stworzyli z pomocą Monte Davidoffa. Użyli samodzielnie zaprogramowanego symulatora mikroprocesora Intel 8080 pracującego na minikomputerze PDP-10 zainstalowanego na Uniwersytecie Harvarda, na którym w tym czasie Gates studiował. Pierwotnie był dostarczany na taśmie papierowej wymagając zaledwie 4 KB pamięci.

Microsoft

Firma została założona w roku 1975 w Albuquerque(gdzie była siedziba producenta ALTAIRA) w stanie Nowy Meksyk. Microsoft współpracował z twórcą Altaira, ale interpreter sprzedawał na tasiemkach na własny rachunek. Spowodowało to, że razem z obecną wtedy kulturą klubów komputerowych ich produkt był przedmiotem kopiowania i wymiany pomiędzy członkami klubu powodując straty dla Microsoftu. Wkrótce jednak kłopoty z produkcją ALTAIRA, a zwłaszcza z zawodnymi pamięciami wypchnęły producenta z rynku i Microsoft przeniósł się do rodzinnego Seattle.

Powszechność programu Microsoftu wśród społeczności mikrokomputerowej zaczęła wkrótce przynosić firmie spore korzyści. Zwracali się bowiem do nich coraz to nowi producenci mikrokomputerów z zamówieniami na wbudowany w pamięć ROM interpreter Basica. Takie zamówienie przynosiło im średnio dochód 50 tysięcy dolarów. Wkrótce pojawiło się zapotrzebowanie na inne już wcześniej znane z dużych komputerów translatory języków programowania i Microsoft zaczął je tworzyć.

IBM

IBM w pierwszych trzech dekadach XX wieku był niekwestionowanym liderem rynku komputerowego. W początku lat 80. zwrócili się do Microsoft jako znanego na rynku producenta translatorów języków programowania z zamówieniem na przygotowywany przez nich mikrokomputer IBM-PC. W trakcie negocjacji padło pytanie o możliwość dostarczenia przez Microsoft również systemu operacyjnego dla tych komputerów. Okazało się bowiem, że czołowy twórca systemów operacyjnych dla mikrokomputerów Digital Research nie potrafiło poprowadzić negocjacji z IBM.

MS-DOS i WINDOWS

Po ostatecznym fiasku tych rozmów Microsoft został wręcz zmuszony do dostarczenia systemu operacyjnego. Nie mając własnego oprogramowania nabył od Seattle Computer Products system zwany przez nich Dirty Operating System, czyli niedopracowany system operacyjny. Microsoft naprędce dostosował system do komputera IBM-PC i jako dostarczany razem ze sprzętem nazwał go PC-DOS. Sprzedawany oddzielnie miał już nazwę MS-DOS i pozwalał tworzyć kompatibilne z IBM-PC środowisko.

Wkrótce zaczęły powstawać kolejne wersje MS-DOS, a w listopadzie 1985 odbyła się premiera Microsoft Windows 1.0 – nakładki graficznej na system MS-DOS. Była to bardzo skromna i zdaniem wielu nieudana próba podążenia śladem oprogramowania dla Apple Macintosh.

OFFICE – biuro na mikrokomputer

Microsoft porozumiał się również z Apple na tworzenie edytorów tekstu i arkuszy kalkulacyjnych dla Macintosha. W 1989 roku Microsoft wprowadził pakiet biurowy Microsoft Office, na który składały się m.in. Microsoft Word i Microsoft Excel. W 1990 Microsoft przedstawił system Windows 3.0, który zawierał graficzny interfejs użytkownika i tryb chroniony kompatybilny z procesorem Intel 80386. Było to wreszcie względnie udane środowisko graficzne. W 1995 pokazało się Windows 95 wreszcie zintegrowany z interfejsem graficznym system operacyjny, który w cztery dni sprzedano w milionie egzemplarzy.

Internet na mikrokomputer

Firma wydała przeglądarkę Internet Explorer 1 w dodatku Microsoft Plus!. W 1995 firma uruchomiła MSN, jako bezpośredniego konkurenta AOL. W 1997 Microsoft wydał Internet Explorer 4 zarówno dla Windows i Mac OS skutecznie wypierając z rynku obecne na nim wtedy przeglądarki. Microsoft miał poważne problemy w związku z ustawa antymonopolową, „czepiano się” zwłaszcza przywiązania przeglądarki internetu do systemu operacyjnego. W 1998 Bill Gates zaczął odsuwać się od działalności w firmie kierując zainteresowania ku swojej fundacji.

XBox i Kinnect to też mikrokomputer

Poza kolejnymi systemami operacyjnymi XP, VISTA i Windows 7 oraz pakietami OFFICE Microsoft zaistniał na rynku konsol marką XBox. Stworzony dla XBox360 streownik KINECT pozwalający bezprzewodowo sterować konsolą przez ruchy ciałem okazał się najszybciej sprzedającym się urządzeniem elektroniki konsumenckiej. W tej konkurencji Microsoft ściga się z APPLE, którego odtwarzacze muzyki i multimediów oraz telefony komórkowe też biją coraz to nowe rekordy.

Mikrokomputer to sukces

Opowiedziałem te historie bo wydają mi się bardzo ciekawe i budujące naszą wiarę w moc kapitalizmu i wolnego rynku, jako siłę napędową nowoczesnych technologii. Są to uwspółcześnione bajki o awansie amerykańskiego pucybuta. Tylko, że tym razem sam upór i bezwzględność w dążeniu do celu nie wystarczą. Konieczna jest też odrobina inteligencji, żeby nie powiedzieć geniuszu by osiągnąć cel jakim było tworzenie coraz doskonalszych produktów i osiąganie z nimi powodzenia rynkowego.

Historia Apple   

Historia Microsoft

W tym czasie nie tylko w Polsce królowały duże maszyny złożone z dzisiątek tysięcy elementów i zajmujące całe sale

 

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Karol pisze:

  Niesamowita historia! Kto by pomyślał, że oba giganty współczesnej branży IT wyrosły na tym samym mikrokomputerze i do tego w podobnym czasie. Interesujące wydaje mi się, też że były takie okresy, kiedy obie firmy współpracowały, np. gdy Microsoft stworzył pakiet biurowy dla komputerów Apple. Zawsze wyobrażałem sobie ich jako zaciętych rywali, którzy nigdy nie zrobiliby niczego wspólnie, a tu proszę.

  • Unjayec pisze:

   ALTAIR trafił na okładkę i dzięki temu do świadomości wielu młodych ludzi. Nie tylko tych czterech, którzy zrobili z tego najlepszy użytek. Jak w swej książce dowodzi Isacson potrzeba posiadania komputera na użytek hobbystyczny była dużo wcześniejsza od mikrokomputerów.

 1. 2021-09-12

  […] się wtedy technologii VLSI, a więc tak inspirujących dla przemysłu mikroprocesorów https://doktorb.it/mikrokomputer-rozpalil-wyobraznie/. W trakcie ich produkcji zdarzają się bowiem przesunięcia względem siebie masek kolejnych […]

 2. 2022-06-17

  […] Już w latach siedemdziesiątych do niektórych szkół średnich wprowadzano programowanie. Tak Bill Gates i Paul Allen późniejsi założyciele Microsoftu uczyli się w swojej high-school w amerykańskim Seattle programowania w BASIC-u dzięki ufundowanym przez radę rodziców abonamencie na zdalny(linią telefoniczną z modemami) dostęp dostęp do minikomputera i umieszczony w szkole dalekopis https://andrzeju.pl/mikrokomputer-rozpalil-wyobraznie/ […]

 3. 2024-05-01

  […] Początki mikrokomputerów […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *